5 savjeta kako pružiti podršku bliskoj osobi koja boluje od multiple skleroze

Kada pružate podršku bliskoj osobi koja boluje od neke kronične bolesti, teško je ne sažalijevati je ili ne vršiti pritisak. Kat Naish daje pet savjeta kako pružiti podršku.

Kada mi je dijagnosticirana multipla skleroza, imala sam sreću što sam imala veliku podršku obitelji i prijatelja. Zaista mi je pomoglo to što sam otvoreno pričala o onome što mi se događa, pa se činilo kao da su svi sa mnom prolazili kroz ovo teško razdoblje.

Međutim, iako dobronamjerna, nije sva podrška bila dobro prihvaćena. Primijetila sam da se najbliži članovi moje obitelji najčešće svrstavaju u dva tabora: u one koji vrše pritisak i one koji me sažalijevaju.

Oni koji su vršili pritisak

Oni koju su na mene vršili pritisak savjetovali su mi da se 'borim' i 'ostanem jaka'. Govorili bi mi stvari poput:

„Sve je u snazi uma“

„Nemoj se prepustiti“

„Nemoj dopustiti da te to promijeni“

U osnovi ti su savjeti dobri. Kada sam se suočila s vijestima koje su mi promijenile život, trebala sam ohrabrenje i trebala sam se usredotočiti na pozitivne stvari. Ali u tom trenutku nisam tražila baš ovakve savjete. Prije svega trebalo mi je vremena da shvatim što se događa i da prođem proces tugovanja. Nisam imala dovoljno fizičke ni emocionalne snage boriti se, kao što su mi predlagali. Što se tiče savjeta da ne smijem dopustiti da me dijagnoza promijeni - multipla skleroza to je već učinila.

Oni koji su me sažalijevali

Oni koji su me sažalijevali nudili su mi podršku koja je bila dijametralno suprotna ohrabrenju i pozitivnom stavu. Njihova je podrška također proizlazila iz ljubavi i nije im bila namjera sažalijevati me. Međutim, može biti jako teško nositi se s tim kada si pacijent. Često se samo želimo potužiti na novi simptom ili nezgodu koju smo doživjeli tog dana. U tom trenutku samo nas treba saslušati i podsjetiti da je sutra novi dan kada sve može biti bolje. Umjesto toga, razgovor s ovakvim osobama postao bi mračan i negativan.

Da se razumijemo, to je bilo zadnje što mi je trebalo u trenutku kad sam već vodila takve negativne razgovore sama sa sobom, kasno navečer dok sam bila opterećena raznim mislima. Osobno mi je bilo najteže nositi se sa sažaljenjem i zbog toga se nekima nisam htjela povjeriti.

Što možete učiniti da biste pomogli bliskoj osobi s multiplom sklerozom?

  1. Slušajte nas

Samo nas slušajte i pustite nas da se izjadamo kako bi nam bilo lakše. Teško je, znam. Slušanje je posebno važno na početku, kada se čini da se neprekidno pojavljuju novi simptomi i komplikacije. Također, ako ne znate što biste rekli, predlažem da nas jednostavno samo zagrlite.

  1. Dajte nam vremena

Ovo je važno i za pacijenta i za njemu bliske osobe. Svima nam treba vremena da se prilagodimo dijagnozi koja donosi toliko neizvjesnosti. Pacijenti često čuju da nijedna dijagnoza multiple skleroze nije ista, pa kako onda možemo znati kako će nam život izgledati za 5, 10 ili 20 godina? Važno je ići korak po korak i pronaći način kako prihvatiti dijagnozu kao tim.

  1. Informirajte se

Nastojte se informirati o bolesti vama bliske osobe. Pronađite dobre, provjerene izvore i čitajte o iskustvima drugih pacijenata koja će vam pomoći da shvatite kako se vama bliska osoba osjeća. Puno je lakše kada ste oboje upućeni i kada vam bliska osoba ne mora objašnjavati nešto što je teško opisati riječima.

  1. Ohrabrite ih

Ono što nam je potrebno je ohrabrenje, a ne pritisak. Treba vremena da naučite razliku, ali uspjet ćete. Sve što nam treba je malo ohrabrenja, a ne beskonačan popis klišeiziranih fraza poput „potrudi se više kada se umoriš" ili „nema isprika". Takve fraze jednostavno nisu točne kada je u pitanju multipla skleroza. Vjerujte mi, iskušala sam ih.

Prije nego što mi je postavljena dijagnoza, najdraži oblik vježbanja bilo mi je trčanje. Voljela sam ga jer mi je omogućavalo prostor za razmišljanje. Uvijek sam se tjerala da budem bolja, da trčim duže i brže. Međutim, situacija je sada sasvim drugačija i ignoriranje umora ili boli jednostavno ne dolazi u obzir. Umjesto da vršite pritisak na blisku osobu, potaknite je da uspori i odmori se ako je to potrebno.

  1. Dajte im do znanja da ih volite

Jedna od najbitnijih stvari koje možete učiniti je podsjetiti blisku osobu da je volite. To će vam najbolje pomoći da se svi osjećate donekle normalno, posebno u kaosu koji nastane odmah nakon postavljanja dijagnoze. Uključite ih, kao i prije, neka se osjećaju potrebnima, bez obzira na ograničenja koja im njihovo tijelo nameće.

Zaključak

Nakon tri godine, s planom liječenja koji daje rezultate i simptomima koji su više-manje pod kontrolom, više se ne budim svako jutro razmišljajući o multiploj sklerozi. Napokon mogu ponovno pokušati biti osoba kakva sam bila prije dijagnoze. Nakon godina prave podrške, sada je došlo vrijeme da pronađem pozitivne strane. Sada mogu prihvatiti ohrabrenje koje više ne osjećam kao sažaljenje ili pritisak.