Ovisnost Europe o Kini i Indiji kad je riječ o aktivnim sastojcima sve je veća zbog energetske krize i inflacije
Traži se da Europa zaustavi ovu bespoštednu utrku prema dnu i poduzme hitne održive mjere kako bi se zaštitila opskrba pacijenata nužnim lijekovima
Proizvodnja lijekova u Europi suočena je s krizom. Europa je u prošlosti proizvodila osnovne lijekove od prve do zadnje faze. No u proteklih se 10 do 15 godina proizvodnja preselila na tržišta s nižim troškovima, poput Kine i Indije.
Rizik leži u činjenici da udaljeni dobavljači i krhki opskrbni lanci, oslabljeni sukobom i gospodarskim pritiscima, ugrožavaju sigurnu opskrbu pacijenata u Europi osnovnim lijekovima.
Uz smanjene proizvodne kapacitete Europa možda neće moći proizvoditi osnovne lijekove u količinama koje bi zadovoljile potrebe. Njeni zdravstveni sustavi mogli bi gotovo u cijelosti postati ovisni o Kini i drugim tržištima, što podrazumijeva i manje kontrole.
Teva danas poziva na djelovanje za sigurniju opskrbu osnovnim lijekovima o kojima milijuni pacijenata u EU svakodnevno ovise.
Kao vodeći svjetski proizvođač osnovnih lijekova, Teva Pharmaceuticals ostavlja golem trag u Europi. S 19 000 zaposlenika u 28 tvornica proizvodi više od 97% svojih lijekova kojima opskrbljuje stanovnike Europe. Trenutno se u Ulmu u Njemačkoj gradi vrhunski biotehnološki proizvodni pogon. Cilj je ove investicije od oko jedne milijarde eura podrška ranoj fazi razvoja Tevinih proizvoda. Pogon će zapošljavati 300 zaposlenika i pružati značajan doprinos proizvodnji Tevinog portfelja biofarmaceutika.
U svom novom izvješću naziva „O egzodusu lijekova iz Europe”, Teva poziva nacionalne i EU zakonodavce da zaustave odlazak proizvodnje i podrže ono što je od proizvodnje osnovnih lijekova u Europi ostalo. U izvješću se navode temeljni uzroci ovakvog preseljenja kao i konkretne preporuke za rješavanje problema.
Azijske kompanije danas imaju gotovo dvije trećine odobrenja za proizvodnju aktivnih farmaceutskih sastojaka u Europi, a preostali dio drže europske kompanije.
Razlozi za to su sljedeći:
Isti faktori koji su utjecali na preseljenje proizvodnje aktivnih farmaceutskih sastojaka sada utječu i na proizvodnju osnovnih lijekova. To znači da bi lijekovi poput antibiotika ili generičkih lijekova za dijabetes ili rak, kao okosnice zdravstvenih sustava, mogli nestati iz europskih tvornica u sljedećih pet do deset godina.
Takav bi razvoj događaja povećao visoku ekonomsku i društvenu ovisnost Europe o zemljama poput Kine, što bi u konačnici utjecalo na živote pacijenata. Iako je opskrbni lanac tijekom pandemije u velikoj mjeri ostao stabilan, Tevino istraživanje pokazuje da je 10% pacijenata s kroničnim bolestima bilo suočeno s nedostatkom osnovnih lijekova.
Philippe Drechsle, Tevin potpredsjednik zadužen za upravljanjem europskim portfeljem, kaže: „Cijena energenata utječe na cijenu proizvoda i pitanje je koliko ćemo dugo dopuštati ovakvu utrku prema dnu kad je riječ o osnovnim lijekovima, prije nego postane prekasno? Tijekom pandemije, uz zatvaranje granica i tvornica u nekim zemljama, osvjedočili smo se koliko je sustav krhak. A sada, suočeni s krizom energenata i inflacijom, pitajmo se je li to još jedan poziv da se trgnemo?”
Kreatori politika otvaraju pitanje zakonodavstva vezanog uz farmaceutsku industriju. Ovo je trenutak koji se događa jednom u životu, a možda je i najvažniji trenutak u novijoj povijesti naše industrije.
Teva traži da političari razmotre četiri održive reforme kako bi se osigurala opskrba i umanjio rizik budućih nestašica osnovnih lijekova:
Dreschle nastavlja: „Zbog odlaska proizvodnje lijekova iz Europe na tržišta u nastanku, pacijenti u Europi u vrlo su osjetljivom položaju. Sad je trenutak, dok je to još moguće, da se pruži podrška europskim proizvođačima lijekova i njihovim opskrbnim lancima. Sada nije trenutak za povećanje naše ovisnosti o Kini i drugim tržištima, pogotovo kad u obzir uzmemo postojeće pritiske inflacije, cijena energenata i sukoba. Zaustavimo ovaj proces prije nego što proizvodnja lijekova napusti Europu. Zbog toga danas tražimo od nacionalnih i EU zakonodavaca da se posvete donošenju jasnih mjera za osiguranje proizvodnje u Europi, čime bi industrija bila u sigurnijem položaju u cilju poboljšanja ishoda za pacijente.”
Za dodatne informacije molimo Vas da kontaktirate Tamaru Sušanj Šulentić na Tamara.Susanj-Sulentic@pliva.com.
Preuzmite PDF.
Više o stanju tržišta generičkih lijekova možete pronaći u dokumentu u nastavku:
Preuzmite PDFTeva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE i TASE: TEVA) već više od stoljeća razvija i proizvodi lijekove kako bi poboljšala živote ljudi. Globalni smo lider u generičkim, biosličnim i specialty lijekovima s portfeljem od više od 3.500 proizvoda u gotovo svakom terapeutskom području. Oko 200 milijuna ljudi u cijelome svijetu svakoga dana uzima Tevin lijek, a opslužuje ih jedan od najvećih i najsloženijih opskrbnih lanaca u farmaceutskoj industriji. Uz našu prisutnost u generičkim lijekovima, imamo značajna inovativna istraživanja i operacije koji su podrška našem sve većem portfelju specialty i biosličnih proizvoda. Saznaje više na www.tevapharm.com